Wpływ czynników psychicznych na impotencję.
Organizm i psychika człowieka tworzą jedną całość. Nie można oddzielić samopoczucia psychicznego od stanu zdrowia ciała. Kiedy jeden z elementów nie działa tak, jak powinien, pojawiają się problemy. Zaburzenia seksualne związane są zarówno z czynnikami zdrowia fizycznego, jak i kondycją psychiczną. Dlatego też w procesie powstawania impotencji nie można wykluczać czynników psychicznych, które odgrywają bardzo istotną rolę w powstawaniu zaburzenia i są przyczyną problemów z erekcją.
Spis treści.
Definicja impotencji.
Impotencją można nazwać problemy z uzyskaniem wzwodu lub całkowity jego zanik. Można wyróżnić 3 poziomy zaburzenia: łagodne, umiarkowane, całkowite. W umiarkowanych zaburzeniach występuje wzwód, jednak jest on niepełny. Są to najczęściej spotykane problemy z zaburzeniem wzwodu. Przy całkowitym zaburzeniu nie występuje erekcja. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ brak możliwości uzyskania wzwodu uniemożliwia współżycie seksualne.
Pojawienie się problemów ze sprawnością seksualną dla mężczyzny jest dużym ciosem. Erekcja jest symbolem męskości, dlatego trudności z jej uzyskaniem wywołują silny lęk. Emocje towarzyszące zaburzeniom wzwodu oraz stres mogą pogłębiać męskie problemy. Psychika jest również jednym z ważniejszych czynników będących przyczyną rozwoju impotencji.
Impotencja organiczna a impotencja psychogenna.
Różne czynniki mogą powodować powstawanie zaburzeń wzwodu . W zależności od przyczyny powstawania impotencja może mieć charakter zaburzeń organicznych, psychogennych lub wieloczynnikowych (kiedy na powstanie problemu mają wpływ zarówno czynniki biologiczne, jak i psychiczne). U mężczyzn z biologicznym podłożem zaburzenia nie występują erekcje nocne, ranne oraz w trakcie pieszczot czy masturbacji. Natomiast u mężczyzn z psychogenną impotencją występują nocne i poranne wzwody. W tym wypadku problem dotyczy współżycia seksualnego z drugą osobą. Mężczyzna, u którego zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne, ma trudności (niepełna erekcja, zanik erekcji w trakcie aktu seksualnego) lub całkowicie ( brak wzwodu ) nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego.
Psychika przyczyną powstawania zaburzeń wzwodu.
Na zaburzenia wzwodu cierpi znaczny odsetek męskiej populacji. Wielu mężczyzn zauważając u siebie problem ma opory przed pójściem z nim do specjalisty i stara leczyć się na własną rękę. W ok. 50% przypadków impotencja spowodowana jest czynnikami somatycznymi. Jednak u ok. 15% zaburzenia te mają podłoże psychiczne. Występuje również grupa mężczyzn, u których stwierdza się ****przyczyny psychiczne oraz somatyczne zaburzeń.
Ludzka psychika ma duży wpływ na działanie organizmu. Dlatego też, kiedy pojawiają się wewnętrzne trudności i konflikty, może dochodzić do rozwoju zaburzeń somatycznych. Sprawność seksualna u kobiet i mężczyzn zależy w dużej mierze od komfortu psychicznego, odpowiedniego partnera/partnerki oraz czynników środowiskowych. Wewnętrzne przeżycia i doświadczenia również mają wpływ na życie seksualne człowieka. Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na rozwój impotencji u mężczyzny.
Czynniki psychiczne a impotencja psychogenna.
Czynniki psychiczne, które mogą wywoływać impotencję związane są zarówno z rozwojem jednostki jak i z wczesnymi doświadczeniami seksualnymi. Ważną rolę w kształtowaniu się zachowań i postaw, także sfery seksualnej odgrywa środowisko, w jakim dorasta młody człowiek. Równie istotne są także czynniki osobowościowe oraz partnerskie. Zaburzenia erekcji mogą pełnić ważną funkcję w życiu mężczyzny z problemami psychicznymi. Mogą dawać mu możliwość unikania kontaktów seksualnych z partnerką/partnerem, maskują nieakceptowane społecznie zachowania czy preferencje seksualne. Stają się bardzo pożądane u osób, które mają zaburzenia identyfikacji z płcią lub chcą zamaskować skłonności homoseksualne. W takich sytuacjach wewnętrzne konflikty i trudności mężczyzny prowadzą do rozwoju zaburzeń erekcji, jako formy ucieczki przed bliskością i współżyciem.
Czynniki rozwojowe a powstawanie impotencji.
Do czynników rozwojowych należą wszystkie te, które związane są z dzieciństwem i dorastaniem człowieka. Dojrzewanie w rodzinie patologicznej, nieprawidłowe rodzinne wzorce zachowań oraz konflikty rodziców mogą rzutować w przyszłości na życie seksualne mężczyzny. Równie ważna jest akceptacja dziecka, otaczanie go miłością i wspieranie go. Zaburzenia obrazu własnej osoby, nieakceptowanie swojej płci czy wychowanie w zbytnim rygoryzmie mogą być przyczyną powstawania w dorosłym życiu kompleksów i trudności w nawiązywaniu trwałych i wartościowych relacji. Trudności w dzieciństwie i młodości oraz nieprawidłowe wzorce mogą prowadzić w dorosłości do występowania zaburzeń erekcji.
Wpływ czynników osobowościowych na zaburzenia erekcji.
Osobowość człowieka ma wpływ na jego zachowanie i odbieranie świata. Pewne jej cechy mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń erekcji. Mężczyźni, którzy przejawiają się niedojrzałością uczuciową, mają problemy z identyfikacją płciową czy ukrytymi skłonnościami homoseksualnymi, są narażeni na rozwój impotencji psychogennej. Ważnymi czynnikami są również: lękliwość, neurotyzm, fobie seksualne, kompleksy, i in. Zatem osobowość może w pewnym stopniu przyczyniać się do powstawania u mężczyzn zaburzeń erekcji. Szczególnie, kiedy negatywne cechy zostają wzmocnione poprzez oddziaływania rodziców i otoczenia w trakcie dorastania młodego człowieka.
Leczenie impotencji psychogennej ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia psychicznego i relacji w związku. Poważnym problemem jest rozpad więzi między partnerami, kłótnie, monotonia oraz brak pożądania. Impotencja w takim wypadku może być dla mężczyzny ucieczką od pożycia seksualnego z kobietą. Mężczyzna może w ten swoisty sposób reagować na nieudany związek.
Bibliografia.
Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7 Leiblum S., Rosen R., Terapia zaburzeń seksualnych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2005, ISBN 83-60083-76-2 Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3618-3 Jarema M. Psychiatria w praktyce, Medical Education, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62510-06-1.
Źródła zewnętrzne.
Impotencja psychogenna.
miro: Można prosić o nazwę tabletek i po jakim czasie były widoczne pozytywne zmiany Pozdrawiam.
Psyche potrafi nieźle namieszać w życiu intymnym – sam się o tym przekonałem jakiś czas temu, jak mi potencja kompletnie siadła. Żona mnie nawet zaczęła o zdradę podejrzewać, a to były stresy. Na szczęście trafiłem do fachowego lekarza, który mi przepisał tabletki wzmacniające potencję. I psyche już mi nie jest w stanie namieszać 😉 Mam po tej tabletce znowu silną erekcję i apetyt na seks.
mis6789 • ponad rok temu.
ja nie jestem w stanie uporać się z codziennymi stresami.. dlatego bez tabletek się nie obejdzie a ostatnio lekarz przepisał mi spedrę (awanafil) – jest to innowacyjna i bezpieczna opcja dla viagry itp. polecam bo efekty są bardzo szybkie.
Polecane dla Ciebie.
Odpowiedź w 24 godziny Bez żadnych opłat Lekarze, psychologowie, dietetycy.
lekarzy jest teraz online.
Impotencja psychogenna.
Impotencja psychogenna.
Odpowiada: Mgr Justyna Piątkowska.
Brak erekcji – czy to impotencja psychogenna?
Odpowiada: Lek. Anna Syrkiewicz.
Jak leczyć impotencję psychogenną?
Odpowiada: Lek. Aleksander Ropielewski.
Impotencja psychogenna u 27-latka.
Odpowiada: Mgr Justyna Piątkowska.
DYSKUSJE NA FORUM.
Wiolka 2007 • ostatni post wczoraj.
Krzywy penis.
Nieznany12345 • ostatni post 18 godzin temu.
Drogie panie czy to wystarczy?
Sowapyta • ostatni post 15 godzin temu.
Seks analny podczas miesiączki a ciąża.
niepewna009 • ostatni post 3 dni temu.
szybkie dochodzenie w prezerwatywie.
szybkie21 • ostatni post 4 dni temu.
Przyczyny impotencji.
Leki powodujące zaburzenia erekcji Impotencja po 45 roku życia Palenie a impotencja Cukrzyca a impotencja FORUM Profilaktyka impotencji 2 FORUM przyczyny 1.
Objawy impotencji.
FORUM Profilaktyka impotencji 2 FORUM Objawy 1.
Diagnostyka impotencji.
Problemy z erekcją – test Pierwszy etap w leczeniu zaburzeń erekcji to kompleksowa diagnostyka FORUM Profilaktyka impotencji 2 FORUM Diagnostyka hormonalna 5.
Leczenie impotencji.
Sposoby na potencję – bicze wodne, akupresura, dieta Jak leczyć impotencję? Ziołowe leki na impotencję Naturalne metody leczenia impotencji FORUM Leczenie impotencji po usunięciu pęcherza moczowego FORUM Profilaktyka impotencji 2.
Leczenie farmakologiczne impotencji.
Sildenafil Leki na potencję – metody leczenia zaburzeń erekcji, rodzaje leków Johimbina – charakterystyka, właściwości, leczenie impotencji Sildenafil w leczeniu impotencji FORUM Farmakologiczne leczenie depresji 18 FORUM Farmakologiczne leczenie uzależnienia od masturbacji.
Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji.
Aparaty próżniowe na erekcję Działanie aparatów próżniowych Skuteczność nastrzyknięć ciał jamistych Nastrzyknięcia ciał jamistych FORUM Leczenie impotencji po usunięciu pęcherza moczowego FORUM Profilaktyka impotencji 2.
Leczenie operacyjne impotencji.
Wskazania do leczenia operacyjnego impotencji Skuteczność operacji w impotencji Rodzaje leczenia operacyjnego impotencji FORUM Leczenie operacyjne fundoplikacji Nissena FORUM Leczenie impotencji po usunięciu pęcherza moczowego.
Wpływ impotencji na związek.
Mężczyzna po seksie Seks po sześćdziesiątce FORUM Profilaktyka impotencji 2 FORUM związek 4.
Impotencja psychogenna.
Psychoterapia w leczeniu impotencji Przyczyny impotencji psychogennej Wpływ czynników psychicznych na impotencję Co świadczy o impotencji psychogennej? FORUM Impotencja 4 FORUM Impotencja u młodych mężczyzn 10 PYTANIE Jak leczyć impotencję psychogenną u 21-latka? 1 PYTANIE Jak wygląda leczenie impotencji psychogennej? 1.
Badania w impotencji.
Ocena nocnych wzwodów prącia USG doppler ciał jamistych Badania laboratoryjne w impotencji Kawernozografia i kawernozometria FORUM Leczenie impotencji po usunięciu pęcherza moczowego FORUM Jaki lekarz w Gdańsku zajmuje się leczeniem impotencji?
Dieta na potencję.
Jedzenie na potencję Zioła na potencję Wspomaganie potencji Witaminy na potencję FORUM Łączenie suplementów na potencję 6 FORUM Jak poprawić męską potencję i jakie czynniki na nią wpływają? 1 PYTANIE Jak zwiększyć potencję u 53-latka? 1 PYTANIE Stosowanie preparatów na potencję 1.
Przyczyny impotencji psychogennej.
biologiczne, psychiczne oraz społeczno-kulturowe. Bardzo poważnym problemem jest podłoże psychiczne zaburzeń. Rozwój impotencji psychogennej (. ) , którzy bardzo często są jeszcze niedojrzali emocjonalnie. Definicja.
Psychoterapia w leczeniu impotencji.
i sprawność fizyczną. Cele psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji W leczeniu impotencji psychogennej stosowana jest psychoterapia. Terapia jest także dobrym uzupełnieniem innych metod leczenia przy impotencji .
Co świadczy o impotencji psychogennej?
psychogennej . Przyczyny impotencji Impotencja jest problemem, którego doświadcza wielu mężczyzn. Zaburzenia te uderzają w męską godność i poczucie (. ) impotencja psychogenna Zaburzenia.
Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję.
Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena (. ) czy marihuana. Silny stres Trudno myśleć o seksie w momencie.
Czym jest impotencja? (WIDEO)
cierpiący na impotencję mają problemy z uzyskaniem erekcji w różnych sytuacjach. Jest wiele czynników , które mogą powodować zaburzenia erekcji (. ) . Przyczyny impotencji można podzielić na organiczne.
Wpływ leków na płodność człowieka.
Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (. ) nasienia. Długotrwałe przyjmowanie leków może powodować problemy z zajściem w ciążę.
Ból głowy – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie.
Jak walczyć z bólem głowy? (WIDEO)
% populacji ma bóle głowy przynajmniej raz w miesiącu. Dolegliwości dotyczą przeważnie kobiet (45%). Jest spowodowany przez wiele czynników fizycznych (. ) , chemicznych, psychicznych i neurologicznych. Nieleczony ból.
#dziejesienazywo: Różnice w odczuwaniu bólu (WIDEO)
Każdy człowiek inaczej odczuwa ból. Jedni są na niego bardziej odporni, inni zaś są mniej. Na tę różnicę wpływ ma wiele czynników np stan.
Uśmiech rodem z Hollywood (WIDEO)
Na stan naszej jamy ustnej wpływ ma wiele czynników . Największą rolę odgrywa jednak dieta – nieestetyczne przebarwienia mogą pojawić się na skutek.
Depresja: przyczyny (WIDEO)
Depresja to jedna z najczęstszych chorób psychicznych . Pojawia się na skutek poważnych sytuacji życiowych, jak np. śmierć bliskiej osoby, brak (. ) pieniędzy, problemy w szkole, utrata pracy, kłopoty rodzinne, choroby oraz katastrofy.